مقاله

بیوگرافی یاسمین مقبلی | فضانورد ایرانی تبار ناسا

بیوگرافی یاسمین مقبلی | فضانورد ایرانی تبار ناسا

ناسا یاسمین مقبلی را برای عضویت در کلاس نامزدهای فضانوردی سال ۲۰۱۷ انتخاب کرد. او در آگوست ۲۰۱۷ برای انجام وظیفه حاضر شد. این شهروند نیویورکی مدرک لیسانس خود را در رشتۀ “مهندسی هوافضا” و رشتۀ “فناوری اطلاعات” در مؤسسۀ فناوری ماساچوست و مدرک فوق لیسانس خود را در رشتۀ “مهندسی هوافضا” در مدرسۀ عالی نیروی دریایی اخذ کرد.

مقبلی، خلبان AH-1W سوپر کبرا و خلبان آزمایشی نیروی دریایی، بیش از ۱۵۰ مأموریت جنگی و ۲۰۰۰ ساعت پرواز با بیش از ۲۵ هواپیمای مختلف دارد. او همچنین فارغ التحصیل ممتاز مدرسۀ خلبانی آزمایشی نیروی دریایی ایالات متحده در پایگاه هوایی پاتوکسنت ریور است. مقبلی حالا به عنوان فرماندۀ مأموریت Crew-7 اسپیس ایکس ناسا انتخاب شده است.

 

تحصیلات و اصالت یاسمین مقبلی

مقبلی در باد نائوهایم آلمان متولد شد، اما بالدوین نیویورک را زادگاه خود می‌داند. والدین او فرشته و کامی مقبلی با ملیتی ایرانی در حال حاضر در تگزاس زندگی می‌کنند. او با سام والد اهل سن آنتونیو تگزاس ازدواج کرده است. آن‌ها از پَدِل بورد، رقص، پرواز بادبادک‌ها و اسکیت سواری با هم لذت می‌برند و با افتخار پدر و مادر دخترانی دوقلو هستند.

خانواده یاسمین مقبلی

خانواده یاسمین مقبلی

 

تحصیلات آکادمیک 

یاسمین مقبلی فارغ التحصیل دبیرستان بالدوین در بالدوین نیویورک است. او مدرک لیسانس خود را در رشتۀ مهندسی هوافضا و رشتۀ فناوری اطلاعات از مؤسسۀ فناوری ماساچوست در کمبریج ماساچوست اخذ کرد. همچنین مدرک فوق لیسانس خود را در رشتۀ مهندسی هوافضا از مدرسۀ عالی نیروی دریایی در مونتری کالیفرنیا دریافت کرده است. یاسمین مقبلی فارغ التحصیل مدرسۀ خلبانی آزمایشی نیروی دریایی ایالات متحده در پایگاه هوایی پاتوکسنت ریورِ مریلند است.

یاسمین مقبلی خلبان AH1-W سوپر کبرا

یاسمین مقبلی خلبان AH-1W سوپر کبرا

 

تجربیات نظامی

مقبلی در سال ۲۰۰۵ پس از تکمیل دورۀ لیسانس خود به عنوان ستوان دوم در نیروی دریایی ایالات متحده مشغول به خدمت شد. او پس از به پایان رساندن مدرسۀ پرواز اولیه و مدرسۀ پایه در کوانتیکو واقع در ایالت ویرجینیا، برای آموختن پرواز به ایستگاه هوایی نیروی دریایی پنساکولای فلوریدا معرفی شد. او در سال ۲۰۰۸ بال‌های طلایی خود را به‌عنوان یک خلبان نیروی دریایی به دست آورد و برای پرواز با هلیکوپتر AH-1W سوپر کبرا به گردان 303، گردان آموزشی بالگردهای سبک، معرفی شد.

او حرفۀ پرواز عملیاتی خود را سال ۲۰۰۸ در گردان ۳۶۷ با هلیکوپتر تهاجمی سبک دریایی در ایستگاه هوایی نیروی دریایی در کمپ پندلتون کالیفرنیا آغاز کرد. او با این بالگرد از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ در افغانستان مستقر شد. پس از بازگشت از این مأموریت، به گردان ۱۶۳ هلیکوپتر متوسط نیرو دریایی در ایستگاه هوایی نیروی دریایی میرامار در ایالت کالیفرنیا ملحق شد و برای پشتیبانی از سیزدهمین واحد اعزامی نیروی دریایی در سال ۲۰۱۱ مأموریت یافت. او در نهایت مجدداً به گردان ۳۶۷ ملحق شد و سومین مأموریت خود را برای پشتیبانی از سیزدهمین واحد اعزامی نیروی دریایی در سال ۲۰۱۲ تکمیل کرد.

او پس از بازگشت از آخرین مأموریت خود، برای انجام وظیفه در مدرسۀ خلبانی آزمایشی نیروی دریایی ایالات متحده در پایگاه هوایی پاتوکسنت ریور مریلند و عضویت در کلاس ۱۴۴ حاضر شد. یاسمین مقبلی تور آزمایشی پیشرفت خود را در سال ۲۰۱۴ به پایان رساند و پس از تکمیل برنامۀ آموزشی ارتقا درجه یافت و در کمپ پندلتون کالیفرنیا در ایستگاه هوایی نیروی دریایی آغاز به کار کرد. مقبلی همزمان با فراگیری خلبانی، تحصیلات خود را در مقطع فوق لیسانس در مدرسۀ عالی نیروی دریایی آغاز کرد. او در سال ۲۰۱۵، به ایستگاه هوایی نیروی دریایی یوما واقع در ایالت آریزونا معرفی شد تا به گردان 22 آزمایش و ارزیابی عملیاتی دریایی بپیوندد و متعاقباً به عنوان یکی از اعضای اصلی گردان 1 آزمایش و ارزیابی عملیاتی دریایی منصوب شد.

خلبان یاسمین مقبلی

سرگرد یاسمین مقبلی- دسامبر 2014- دریاچه NAWS China، در حال انجام آزمایش رشد با VX-31 در NAWS China Lake کالیفرنیا درحالی که نام وی بر روی AH-1Z نوشته شده است.

 

مقبلی در زمان انتخابش برای شرکت در کلاس‌های فضانوردی در ژوئن ۲۰۱۷ ، مشغول آزمایش هلیکوپترهای H-1 بود و به عنوان افسر تضمین کیفیت و سیستم‌های الکترونیکی VMX-1 خدمت می کرد. او بیش از ۱۵۰ مأموریت جنگی و ۲۰۰۰ ساعت پرواز را با بیش از ۲۵ هواپیما مختلف انجام داده است.

 

تجربیات مقبلی در ناسا

یاسمین مقبلی در آگوست 2017 برای انجام وظیفه در ناسا حاضر شد و به مدت دو سال به عنوان نامزد فضانوردی آموزش دید. او در حال حاضر وظایف فنی‌ را در دفتر اکتشافات بر عهده دارد، جایی که تمرکز اصلی او بر توسعۀ سیستم فرود انسانی است. همچنین او به عنوان فرماندۀ مأموریت Crew-7 اسپیس ایکس ناسا انتخاب شده است. فضاپیمایی که به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد رفت.

یاسمین مقبلی درحال آزمایشگاه شناوری خنثی

یاسمین مقبلی درحال آزمایشگاه شناوری خنثی

یاسمین مقبلی درحال انجام تمرینات ناسا

ارزیابی سلامت قلب و عروق و آمادگی هوازی در فواصل معینی قبل، حین و بعد از پرواز فضایی

 

جوایز و افتخارات یاسمین مقبلی

چهار نشان هوایی، یک نشان لیاقت و شایستگی، دو نشان تقدیر نیروی دریایی و تفنگداران دریایی، سه نشان دستاورد نیروی دریایی و تفنگداران دریایی و چندین لوح تقدیر از واحدهای مختلف از جمله افتخارت او هستند. یاسمین مقبلی همچنین جایزۀ برجستۀ فاز دوم توسعه را در کلاس ۱۴۴ مدرسه خلبانی آزمایشی نیرو دریایی ایالات متحده و جایزۀ دانش آموز برجسته فرمانده ویلی مک کول را دریافت کرده است.

 

 

مترجم: فائزه فتحی

ویراستار: نازنین‌زهرا بابایی

منبع: ناسا

بازگشت به لیست

3 دیدگاه در “بیوگرافی یاسمین مقبلی | فضانورد ایرانی تبار ناسا

 1. سمیرا گفت:

  ایران بود چی؟

 2. محمدباقرخادمی گفت:

  بسیارعالی وباعث افتخارکشورومایه سربلندی وغرورهستندخداسلامت بدارش

 3. ایرانی کورد گفت:

  پدر و مادر یاسمین اصالتاً از کوردهای ایرانی و اهل مهاباد هستند که در زمان انقلاب به آلمان مهاجرت کردن .
  یاسمین مایه افتخار ایرانی ها و علی الخصوص کوردهای ایرانیست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *