مقاله

آنچه باید دربارۀ مأموریت Crew-7 ناسا بدانید

آنچه باید دربارۀ مأموریت Crew-7 ناسا بدانید

چهار فضانورد مأموریت Crew-7 ناسا تا چند روز آینده به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام می‌شوند. این چهار فضانورد به نام‌های یاسمین مقبلی، آندریاس موگنسن، ساتوشی فوروکاوا و کنستانتین بوریسوف برای انجام تحقیقات فناورانه و فعالیت‌های تعمیر و نگهداری در آزمایشگاه میکروگرانش به فضا خواهند رفت.

 

فضانوردان مأموریت Crew-7 چه کسانی هستند؟

این اولین سفر مقبلی به فضا پس از انتخاب به عنوان فضانورد ناسا خواهد بود. این شهروند نیویورکی مدرک لیسانس خود را در رشتۀ مهندسی هوافضا و رشتۀ فناوری اطلاعات از مؤسسۀ فناوری ماساچوست و مدرک فوق لیسانس خود را در رشتۀ مهندسی هوافضا از مدرسۀ عالی نیرویی دریایی اخذ کرد.

او همچنین فارغ‌التحصیل مدرسۀ خلبانی آزمایشی نیروی دریایی ایالات متحده است و سابقۀ بیش از 2000 ساعت پرواز با بیش از 25 هواپیمای مختلف را در کارنامۀ خود دارد. مقبلی به عنوان فرماندۀ مأموریت مسئول تمام مراحل پرواز، از پرتاب تا ورود مجدد خواهد بود. او به عنوان مهندس پرواز گروه اعزامی 69/70 در این مأموریت خدمت خواهد کرد.

موگنسن از آژانس فضایی او در این مأموریت مسئول سیستم‌ها و عملکرد فضاپیما خواهد بود و به عنوان مهندس پرواز گروه اعزامی 69/70 خدمت خواهد کرد.

فوروکاوا از ژاپن دومین سفر خود را به فضا انجام خواهد داد. نخستین مأموریت او NEEMO بود و بعد از آن به عنوان رئیس گروه تحقیقاتی زیست پزشکی فضایی آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن منصوب شد. او در مأموریت Crew-7 مهندس پرواز گروه اعزامی 69/70 خواهد بود.

بوریسوف از روسیه اولین سفر خود را به فضا انجام خواهد داد و متخصص مأموریت، برای نظارت بر فضاپیما در طول مراحل پرتاب و ورود به پرواز است. او به عنوان مهندس پرواز گروه اعزامی 69/70 خدمت خواهد کرد.

 

نمای کلی مأموریت

فضاپیمای دراگون شرکت اسپیس ایکس به نام Endurance (تاب‌آوری) بر فراز موشک فالکون 9 از سکوی پرتاب A39 بلند خواهد شد و سپس به سرعت تقریبی 281 هزار کیلومتر بر ساعت می‌رسد تا بتواند به ایستگاه فضایی برسد.به محض آنکه این فضاپیما در مدار قرار گیرد، کنترل‌کننده‌های مأموریت از زمین بر مجموعه‌ای از مانورهای خودکار فضاپیما نظارت خواهند کرد. این مانورها در نهایت فضاپیما را را که استقامت را به درگاه ماژول هارمونیِ ایستگاه فضایی بین‌المللی هدایت می‌کنند.

دراگون پس از چندین مانور برای بالا بردن تدریجی مدارش، در موقعیتی قرار خواهد گرفت که می‌تواند به خانۀ جدید خود متصل شود و در مدار قرار گیرد. فضاپیما به گونه‌ای طراحی شده است که به صورت مستقل متصل شود، اما در صورت لزوم، خدمه می‌توانند کنترل و خلبانی دستی را بر عهده بگیرند.

خدمه گروه اعزامی 69 پس از ورود فضانوردان مأموریت Crew-7 به ایستگاه فضایی بین‌المللی به استقبال آنان خواهند رفت. سپس فضانوردان Crew-7 طی چند روز فعالیت‌های فضانوردان را از آنان تحویل می‌گیرند. سپس فضانوردان Crew-6 به نام‌های استفن بوون و وودی هوبورگ فضانوردان ناسا به همراه سلطان‌ النیادی فضانورد امارات متحده عربی و آندری فدیایف فضانورد روس از ایستگاه فضایی خارج شده و در سواحل فلوریدا به فرود خواهند آمد.

مأموریت Crew-7 تحقیقات علمی جدیدی را انجام خواهد داد تا برای بشر را اکتشافات فراتر از مدارِ پایینِ زمین آماده کرده و برای بشریت روی زمین مفید باشد. آزمایش‌ها شامل جمع‌آوری نمونه‌های میکروبی از فضای بیرونی ایستگاه فضایی، اولین مطالعه واکنش انسان به مدت‌های مختلف پرواز فضایی، و بررسی جنبه‌های فیزیولوژیکی خواب فضانوردان خواهد بود. این‌ها فقط تعدادی از بیش از 200 آزمایش علمی و فناورانه است که در طول مأموریت آن‌ها انجام خواهد شد.

فضانوردان مأموریت Crew-7 پس از تکمیل مأموریتشان ایستگاه فضایی را به فضانوردان Crew-8 می‌سپارند و با فضاپیمای دراگون از ایستگاه فضایی جدا شده و به سوی زمین باز می‌گردند. این نوع از مأموریت‌ها به ناسا این امکان را می‌دهد تا استفاده از ایستگاه فضایی را به حداکثر برساند.

 

سخن آخر

ایستگاه فضایی جایی است که فضانوردان مأموریت Crew-7 به مدت بیش از 22 سال به طور مداوم در آن مشغول آزمایش‌ و تحقیق و توسعۀ مهارت‌های مورد نیاز برای ایجاد مقاصد تجاری آینده در مدار پایین زمین و کاوش در فراتر از آن هستند.

تحقیقات انجام شده در ایستگاه فضایی مزایایی را برای مردم روی زمین فراهم می‌کند و راه را برای سفرهای طولانی مدت آینده به ماه و فراتر از آن از طریق مأموریت‌های آرتمیس ناسا هموار می‌کند.

 

 

مترجم: مبارکه حدادی

ویراستار: نازنین‌زهرا بابایی

منبع: ناسا

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *