مدرسه الپیاد نجوم آوا استار

مدرسه المپیاد نجوم آوا استار

مدرسه آنلاین المپیاد نجوم آوا استار با هدف برگزاری کلاس، مشاوره، آزمون و هرآنچه برای موفقیت در المپیاد نجوم لازم است با کمترین هزینه برای دانش‌آموزان شکل گرفته است. امید است تا از این طریق دانش‌آموزان همه‌ی مناطق کشور که دسترسی مناسبی به امکانات آموزشی ندارند بتوانند وارد این مسیر شوند و با کمک هم بتوانیم عدالت آموزشی را در این حوزه در سطح کشور برقرار کنیم.

در این دوره‌های آنلاین دانش‌آموزان در منازل خود و با استفاده از کامپیوتر شخصی در کلاس حضور خواهند داشت و مدرس کلاس از طریق یک نرم‌افزار تخصصی آموزش مجازی با دانش‌آموزان در ارتباط خواهد بود. دانش‌آموزان، هم‌زمان از طریق صدا و تصویر و تخته و فایل‌های آموزشی با مدرس در ارتباط هستند و به‌صورت هم‌زمان می‌توانند از طریق متن یا صوت سوالات خود را نیز مطرح کنند.

 

معرفی دروس المپیاد نجوم

ریاضی برای المپیاد:

در این دوره هرآنچه برای ریاضیِ مورد استفاده در المپیاد نجوم و اخترفیزیک لازم هست به شما آموزش داده می‌شود. برای هرجلسه جزوه و تمرین‌های ریاضی مرتبط با المپیاد در اختیار شما قرار گرفته و شما با گذرندان این درس علاوه‌بر یادگیری ریاضیات لازم با تکنیک‌های ریاضی که در المپیاد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد با حل مساله‌ی فراوان آشنا می‌شوید.

این درس مناسب برای دانش‌آموزانی است که به‌تازگی قصد ورود به المپیاد را دارند. همچنین دانش‌آموزانی که در ریاضی پایه خود احساس ضعف می‌کنند نیاز به گذراندن این درس دارند.

اخترفیزیک جامع:

در این دوره کلیه مطالب مرتبط با مرحله یک و دو و همچنین بخش زیادی از مباحث دوره تابستانه المپیاد به شما آموزش داده می‌شود. در این دوره نیز مشابه سایر دوره‌ها در هر جلسه تعداد بسیار زیادی مثال حل خواهد شد تا مباحث کاملا ملکه ذهن شما شود.

کیهان‌شناسی جامع:

کیهان‌شناسی بررسی کیهان در ابعاد بسیار بزرگ است. در این فواصل بسیار دور (میلیون‌ها سال نوری) کیهان کمابیش یکنواخت به نظر می‌رسد اما انبساط جهان این کیهان یکنواخت را دستخوش تغییر می‌کند.

در کیهان‌شناسی شما انبساط جهان و توصیف درست از آن را خواهید آموخت و می‌آموزید که کمیت‌های رصدی مثل روشنایی ستاره و قطر زاویه‌ای آن چگونه تحت تاثیر انبساط جهان متفاوت دیده خواهند شد. همچنین یکی از مهم‌ترین مسائل کیهان‌شناسی تحول کیهان است. کیهان هنگام آغاز چگونه بوده، اکنون چگونه است و در آینده چگونه خواهد بود.

نجوم رصدی:

رصد و شناخت آسمان بخش جداناپذیری از المپیاد نجوم و اخترفیزیک است.

در این دوره مبانی اولیه آشنایی با کره آسمان و اجرام سماوی آموزش داده شده و در ادامه مباحث مهارت‌محور نجوم رصدی بررسی می‌شوند. دستگاه‌های مختصات، صور فلکی، کار با تلسکوپ، زاویه‌سنجی و قدرسنجی از مباحث این دوره هستند.

در پایان دوره نیز اردوهای رصدی درنظر گرفته شده تا دانش‌آموزان در شرایط واقعی و مشابه آزمون رصدی المپیاد به تمرین و رصد آسمان بپردازند.

نجوم کروی:

نجوم کروی یکی از مباحث اصلی المپیاد نجوم و اخترفیزیک است که تقریبا 20 تا 25 درصد سوالات را شامل می‌شود. این مبحث به ریاضیات مقدماتی و پایه شامل مثلثات و کمی حساب دیفرانسیل نیاز دارد، اما مثلثات بسیار مهم‌تر است.

کتاب مرجع برای این درس “نجوم کروی، اسمارت، ترجمه دکتر جسور” است. ولی می‌توانید از کتاب‌هایی مثل اصول و عمل و … نیز استفاده نمایید. دو فصل اول و دوم نجوم کروی اصلی‌ترین فصول لازم هستند که شامل هندسه کروی و مختصات‌های لازم برای ستاره‌شناسی است اما فصل سوم، پنجم، ششم و دهم نیز حائز اهمیت هستند و مطالعه این فصول توصیه می‌شود. در دوره نجوم کروی آوا استار تمامی مباحث نجوم کروی لازم برای المپیاد نجوم و اخترفیزیک تدریس می‌شود و سوالات مهم نیز برای تفهیم بهتر موضوعات به‌عنوان حل مثال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همچین آزمون‌های میان دوره‌ای نیز دانش‌آموزان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا تلاش لازم را برای موفقیت در المپیاد داشته باشند.

مکانیک سماوی:

مکانیک سماوی یکی از مهم‌ترین مباحث المپیاد نجوم و اخترفیزیک است که نیاز زیادی به فیزیک و ریاضیات پایه دارد و در صورتی که این مباحث را به درستی یاد نگیرید متوجه مباحث اصلی نخواهید شد. این مباحث شامل حساب دیفرانسیل و انتگرال، مکانیک مقدماتی و پیشرفته است. برای ریاضیات کتاب “جرج توماس” و برای فیزیک کتاب “فیزیک هالیدی” معرفی می‌شود. اما دانش‌آموزانی که بعد از مهرماه شروع به خواندن المپیاد کرده‌اند باید این مباحث را به صورت فشرده یاد بگیرند و نباید وقت زیادی برای این مباحث صرف کنند. برای مکانیک سماوی کتاب “مکانیک سماوی، شریعت‌زاده” معرفی می‌شود که باید فصول لازم برای آن را مطالعه نمایید. فصول 1 و 3 اولویت بالاتری دارند.

کلاس مکانیک سماوی آوا استار به صورت فشرده و با تجربه لازم تمامی مباحث لازم را در زمان کمتر آموزش می‌دهد و با مشاوره کمک می‌کند تا در زمان کمتر و با بازدهی بیشتر در این قسمت موفق باشید.

حل سوال در تمامی مراحل الزامی است و آزمون‌های میان دوره‌ای و تمرینات کمک می‌کنند تا تسلط دانش‌آموزان بیشتر شود.

مدرسان

احسان ابراهیمیان

احسان ابراهیمیان

عطا مرادی

عطا مرادی

افشین فروتن

عرفان بیات

عرفان بیات

امیرعلی مومنی

امیرعلی مومنی