اخبار

محمولۀ نمونۀ بنو به زمین رسید

محمولۀ نمونۀ بنو به زمین رسید

محمولۀ نمونۀ سیارک بنو شامل کپسولی از سنگ و غبار در تاریخ 2 مهر ساعت 18:22 به وقت تهران به زمین رسید. پس از یک ساعت و نیم کپسول با بالگردی به اتاق تمیز موقت منتقل شد. این اتاق هم‌اکنون به جریان مداوم نیتروژن متصل است. نیتروژن گازی است که با اکثر مواد شیمیایی دیگر واکنش نمی‌دهد و ورود جریان مداوم آن به محفظۀ نگهداری نمونه، آن را از آلودگی‌های زمینی محفوظ نگه می‌دارد. بدین ترتیب نمونه‌ برای بررسی‌ها و تحلیل‌های علمی خالص باقی می‌مانند.

نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح بِنو به دانشمندان کمک می‌کند تا به درک بهتری از شکل‌گیری سیاره و منشأ مواد آلی و آب برسند. این نمونه‌ها با وزن حدوداً 250 گرم امروز به مرکز فضایی جانسون منتقل می‌شوند. سپس دانشمندان در آنجا نمونه را تحویل گرفته و وزن می‌کنند، فهرستی از آن تهیه می‌کنند و به مرور زمان تکه‌های آن را بین دانشمندان سراسر جهان توزیع می‌کنند.

فضاپیمای اسایرس-رکس پس از میلیاردها کیلومتر سفر به سوی بنو و بازگشت از آن کپسول محمولۀ نمونۀ سیارک بنو را در ساعت 14:12 دیروز به سوی جو زمین رها کرد. فضاپیما در آن زمان 102 هزار کیلومتر از سطح زمین فاصله داشت. کپسول با سرعت 44500 کیلومتر بر ساعت در ساعت 18:12 بر فراز ایالت کالیفرنیا جو را سوراخ کرد و پس از 10 دقیقه در محدودۀ آزمایش و تمرین وزارت دفاع ایالات متحده در صحرای یوتا به زمین رسید.

 

مترجم: نازنین‌زهرا بابایی

منبع: ناسا

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *