اخبار

فضاپیمای استارشیپ برای دومین بار منفجر شد

شرکت اسپیس ایکس دیروز برای دومین بار فضاپیمای استارشیپ را به فضا پرتاب کرد. اما مدت کوتاهی پس از جدا شدن دو استیج فضاپیما، پیشران سوپر هِوی (Super Heavy) منفجر شد. استیج بالایی فضاپیما نیز پیش از رسیدن به ارتفاع هدف خود منفجر شد، چیزی که اسپیس ایکس آن را “جداسازی سریع برنامه‌ریزی نشده” نامیده است.

 

شرکت اسپیس ایکس پیشتر در تاریخ 31 فروردین سال جاری اولین پرواز آزمایشی استارشیپ را به اجرا درآورده بود. اولین پرواز آزمایشی این فضاپیما نیز موفقیت‌آمیز نبود و چهار دقیقه پس از پرتاب، با فرمان خودتخریبی به پایان رسید و مجموعۀ فضاپیما منفجر شد. یکی از دلایل عدم موفقیت آن پرتاب، اختلال در جدا شدن دو استیج فضاپیما بود. اسپیس ایکس برای جلوگیری از بروز دوبارۀ این مشکل در پرواز دوم استراتژی شناخته‌شدۀ hot staging را اتخاذ کرد. در این استراتژی موتورهای استیج دوم پیش از جدا شدن کاملِ بوستر سوپر هوی روشن می‌شوند. البته این موضوع جدیدی نیست و پیشتر در تایتان 2 در دهۀ 1960 و موشک‌های سایوز به کار رفته است.

جداسازی استیج استارشیپ در دومین پرواز آزمایشی به‌موقع و حدود 2 دقیقه و 41 ثانیه پس از پرتاب رخ داد. اگرچه به‌نظر می‌رسید همه چیز به آرامی پیش می‌رود، کمی بعد پیشران سوپر هوی منفجر شد.

استیج بالایی مدت کوتاهی پس از جداسازی به پرواز خود ادامه داد. کارشناسان امیدوار بودند از این فضاپیما در ارتفاع 250 کیلومتری سیگنال دریافت کنند اما حدود هشت دقیقه پس از پرتاب ارتباط تله‌متری با این فضاپیما قطع شد. آخرین سیگنال تله‌متری از استارشیپ حین پرواز دیروز در ارتفاع 148 کیلومتری، بالاتر از مرز 100 کیلومتری فضا دریافت شد.

از نظر کارشناسانِ اسپیس ایکس هیچ‌چیز ارزشمندتر از این نیست که دومین پرواز آزمایشی استارشیب، زمانی طولانی‌تر نسبت به نخستین پرواز آن داشته و به ارتفاع بیشتری رسیده است. بنابراین اسپیس ایکس پرتاب دیروز را به عنوان یک موفقیت در نظر گرفته است.

مترجم: نازنین‌زهرا بابایی

ویراستار: دارا تیموری‌فر

منبع: space

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *