رویداد

سه‌شنبه و چهارشنبه گذر پرنور ایستگاه فضایی بین‌المللی را از دست ندهید!‌

سه‌شنبه و چهارشنبه گذر پرنور ایستگاه فضایی بین‌المللی را از دست ندهید!‌

‌شامگاه سه‌شنبه ۲۲ تیر و چهارشنبه ۲۳ تیر، ایستگاه فضایی بین‌المللی گذر پرنوری در آسمان ایران خواهد داشت. روز سه‌شنبه ساعت ۲۲:۱۵ ایستگاه فضایی بین المللی از افق جنوب غربی در ارتفاع ۱۰ درجه وارد آسمان ایران می‌شود و ساعت ۲۲:۱۹ در حوالی صورت فلکی دب اکبر به بیشینه ارتفاع ۵۶ درجه و روشنایی قدر منفی ۳.۱ می‌رسد. سپس در ساعت ۲۲:۲۲ در افق شمال شرقی غروب می‌کند.

‌شامگاه چهارشنبه ۲۳ تیر نیز ایستگاه فضایی بین المللی گذر پرنورتر و مرتفع‌تری در آسمان ایران دارد. در این گذر ایستگاه فضایی ساعت ۲۱:۲۸ از سمت جنوب غرب وارد آسمان ایران می‌شود، ساعت ۲۱:۳۱ به بیشینه ارتفاع و روشنایی رسیده و در ساعت ۲۱:۳۵ در شمال شرق غروب می‌کند. روشنایی ایستگاه فضایی در این گذر به قدر منفی ۳.۹ می‌رسد و پرنورتر از تمام ستارگان و حتی سیاره زهره، به سادگی در آسمان‌ قابل رویت است.

هر دو این گذرها از اقصی نقاط کشورمان قابل رویت است. در روزهای آینده نیز ISS گذرهای کمنورتری در آسمان ایران دارد. زمان دقیق گذرها را از سایت heavens-above برای شهر خودتان می‌توانید استخراج کنید. راهنمای استخراج اطلاعات از سایت heavens-above را در وبسایت و مطالب پیشین آوا استار می‌توانید مشاهده کنید.

‌این رویداد با چشم غیر مسلح قابل رویت است و برای رصد آن به ابزار خاصی احتیاج ندارید.

آلارم گوشی خود را تنظیم کنید:

سه‌شنبه ۲۲ تیر ساعت ۲۲:۱۵
چهارشنبه ۲۳ تیر ساعت ۲۱:۲۸

چرا جهت شرق و غرب در نقشه آسمان معکوس نقشه جغرافیایی است؟
توجه داشته باشید که نقشه آسمان، منظره بالای سرمان را آن‍گونه که از روی زمین می‌بینیم، نشان می‌دهد. نقشه‌های جغرافیایی، زمین را آنگونه که از بالا به آن نگاه کنیم نشان می‌دهند. بنابراین جهت شرق و غرب در این نقشه‌ها معکوس است. وقتی که نقشه آسمان را بالای سرتان بگیرید، جهات آن بر جهات جغرافیایی منطبق می‌شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *