گشت‌های رصدی

گشت رصدی بارش شهابی جوزایی

بارش شهابی جوزایی

بارش‌های شهابی از زیباترین پدیده‌های نجومی هستند. بارش شهابی جوزایی یکی از بارش‌های معروف سالیانه است که هر سال حوالی ۲۸ آبان تا ۳ دی فعال می‌شود. اوج این بارش هم معمولاً بین ۲۲ تا ۲۴ آذر اتفاق می‌افتد و حوالی زمان اوج بارش در صورت صاف بودن آسمان، شانس بیشتری برای تماشای شهاب‌های درخشان جوزایی دارید.

برای رصد بارش شهابی جوزایی نیاز به ابزار رصدی خاصی نیست. هرچقدر آسمان بالای سرمان تاریک‌تر و تمیزتر باشد، احتمال دیدن شهاب‌ها نیز بیشتر می‌شود. دوره اوج بارش شهابی یکی از بهترین فرصت‌ها برای سفرهای رصدی، رفتن به مکانی به دور از آلودگی نوری و تماشای زیبایی‌های آسمان شب است. حداکثر تعداد شهاب‌ها طی یک ساعت در شرایط ایدئال رصدی برای بارش امسال حدود ۱۵۰ عدد برآورد شده است.

 

گشت رصدی بارش شهابی جوزایی

ما برای تماشای این بارش در روزهای ۲۴ و ۲۵ آذر به روستای انارک واقع در استان اصفهان سفر می‌کنیم. این منطقه علاوه‌بر داشتن جاذبه‌های گردشگری و مناظر طبیعی کویری از آسمانِ شب زیبا و پرستاره‌ای نیز برخوردار است. در این برنامه از طبیعت و بافت روستایی انارک بازدید می‌کنیم و با تاریک شدن هوا همراه با کارشناسان مرکز نجوم آوا استار به تماشای آسمان خواهیم پرداخت و دربارۀ اصول شناخت و رصد آسمان به ویژه بارش شهابی خواهیم آموخت.

در نظر داشته باشید یکی از چالش‌های گشت‌های رصدی در فصل پاییز امکان ابری شدن هوا است که همواره وجود دارد.

هرچند برگزارکنندگان با کمک وبسایت‌های پیش‌بینی آب‌وهوا هنگام انتخاب رصدگاه تلاش کرده‌اند مکانی را با پایدارترین شرایط جوی انتخاب کنند. اما در صورت ابری شدن هوا و بروز شرایط نامناسب جوی برای رصد برنامه‌های جایگزین شامل کارگاه‌های آموزشی در طول شب برای همسفران تدارک دیده شده است.

 

جزئیات تور نجومی بارش شهابی جوزایی

زمان: جمعه و شنبه ۲۴ و ۲۵ آذر

مکان: روستای انارک – استان اصفهان

حرکت: جمعه ۲۴ آذر ساعت ۸ صبح

برگشت (رسیدن به تهران): شنبه ۲۵ آذر حدود ساعت ۱۷

*آخرین مهلت ثبت نام: سه‌شنبه ۲۱ آذر (ظرفیت محدود)*

امکانات برنامه:

  • وسیله نقلیه توریستی
  • کارشناس رصدی
  • کارشناس طبیعت‌گردی
  • بیمه
  • اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی
  • امکانات رصدی و آموزشی
  • میان وعده
  • یک وعده صبحانه
  • یک وعده شام (نهار روز اول بر عهده مسافران است)

هزینه گشت: ۲.۳۰۰.۰۰۰ تومان (اعضای مرکز نجوم آوا استار از ده درصد تخفیف برخوردار هستند.)

قوانین کنسلی: از ۶ تا ٣ روز قبل از برنامه، به میزان ٧۰ درصد مبلغ برنامه، مسترد خواهد شد. ۲ روز قبل از برنامه یا در صورت عدم حضور در برنامه، مبلغی مسترد نخواهد شد.

 

باتوجه به محدودیت ظرفیت، اولویت با کسانی است که زودتر نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام نمایند. علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت نام در این برنامه فرم ثبت نام را تکمیل نمایند.

این برنامه با همکاری آژانس گردشگری آوان برگزار می‌شود.

ثبت نام تور

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *