رویداد

رویدادهای رصدی فروردین 1403

رویدادهای رصدی فروردین 1403

در آسمان فروردین چه خبر است؟

ساعت 6 و 36 دقیقه و 26 ثانیه صبح روز چهارشنبه 1 فروردین 1403، زمین از نقطه اعتدال بهاری می‌گذرد که در تقویم ایرانیان متناظره با آغاز سال نو است. چهار نقطه در مسیر مدار زمین دور خورشید وجود دارد که به نقاط اعتدال و انقلاب معروف هستند.

رویدادهای رصدی فروردین 1403 - نقاط انقلاب و اعتدال زمین

چهار نقطه در مسیر مدار زمین دور خورشید وجود داره که به نقاط اعتدال و انقلاب معروف هستند.

 

در نقطه اعتدال بهاری، زاویه تابش خورشید به هر دو نیمکره زمین یکسان، و ضمناً طول روز و شب هم برابر است. از منظر نجومی، این نقطه، نقطۀ تلاقی استوای سماوی و دایره البروجه که برای آشنایی و مطالعۀ بیشتر، می‌توانید بخش آموزش اپلیکیشن آوا استار را مطالعه کنید.

✨🔭

روز دوشنبه 6 فروردین، ماه به وضعیت بدر یا کامل می‌رسد. همزمان در برخی از نقاط زمین هم؛ ماه‌گرفتگی نیم‌سایه اتفاق می‌افتد. ساکنان بخش‌های شرقی روسیه و استرالیا، تمام قاره آمریکای شمالی و جنوبی، بخش‌های غربی آفریقا و اروپا شاهد این ماه‌گرفتگی نیم‌سایه هستند. البته ماه‌گرفتگی‌های نیم‌سایه چندان محسوس نیستند و تشخیصشون کار سختیه.

رویدادهای رصدی فروردین 1403 - ماه گرفتگی

6 فروردین – ماه‌گرفتگی نیم‌سایه (غیرقابل مشاهده از ایران)

 

✨🔭
دقایق پایانی شب شنبه 11 فروردین و بامداد یکشنبه 12 فروردین می‌توانید مقارنه ماه و ستاره قلب‌العقرب را تماشا کنید. قلب‌العقرب حدود ساعت 23:20 و ماه حدود ساعت 23:40 از سمت جنوب شرق طلوع می‌کنند.

رویدادهای رصدی فروردین 1403 - مقارنه ماه و قلب العقرب

شامگاه 11 فروردین – مقارنه ماه و ستاره قلب‌العقرب

 

در زمان طلوعِ ماه، فاصلۀ زاویه‌ای این دو جرم حدود 3 درجۀ قوسی است که با گذشت زمان بیشتر می‌شود. ساعاتی پیش از طلوعِ ماه و قلب‌العقرب برای ساکنان ایران، اختفای این ستاره با ماه اتفاق می‌افتد که از ایران قابل مشاهده نیست.

✨🔭
صبحگاه شنبه 18 فروردین در صورت صاف بودن آسمان می‌تونید اجتماع زیبای ماه، مریخ و زحل رو تماشا کنید.

رویدادهای رصدی فروردین 1403 - اجتماع سیارات

صبجگاه 18 فروردین – اجتماع ماه، سیاره مریخ و سیاره زحل

 

مریخ حدوداً ساعت 4:20 و ماه و زحل حدود ساعت 4:30 بامداد از سمت شرق – جنوب شرق طلوع می‌کنند. با توجه به ارتفاع خیلی پایین و زمان کمی که تا طلوع خورشید باقی می‌ماند، افق شرقیتان باید کاملاً باز و بدون غبار باشد. تا پیش از طلوع خورشید برای عکاسی یا رصد این منظره فرصت دارید.

✨🔭

همزمان با ماه نو در تاریخ دوشنبه 20 فروردین، در بخش‌هایی از قاره آمریکا خورشیدگرفتگی کامل اتفاق می‌افتد. خط گرفت کلی از اقیانوس آرام شروع می‌شود، از غربِ مکزیک وارد خشکی شده، از ایالت‌های جنوب شرقی آمریکا رد می‌شود و با گذر از نزدیک خط مرزی آمریکا و کانادا، در اقیانوس اطلس به پایان می‌رسد.

نخستین نقطه در زمین ساعت 19:12 و آخرین نقطه ساعت 0:22 بامداد (21 فرودین) به وقت ایران، شاهد این خورشیدگرفتگیِ کامل هستند. گروهی از اعضای تحریریه آوا استار این رویداد را به صورت زنده از تگزاس آمریکا پوشش میدهند و شما می‌توانید این گرفت کامل را در لایو اینستاگرام آوا استار مشاهده کنید.

✨🔭

شامگاه چهارشنبه 22 فروردین با تاریک شدن نسبیِ آسمان، می‌توانید مشتری را به شکل نقطه‌ای درخشان در فاصله زاویه‌ایِ حدوداً 4 درجۀ قوسی از ماه با فاز تقریبی 5% تشخیص دهید. ماه ساعت 20:45 و مشتری ساعت 20:50 در سمت غرب – شمال غرب غروب می‌کنند و تا پیش از این زمان برای تماشای این مقارنه فرصت دارید.

رویدادهای رصدی فروردین 1403 - مقارنه ماه و مشتری

شامگاه 22 فروردین – مقارنه ماه و سیاره مشتری

✨🔭

بامداد پنجشنبه 23 فروردین می‌توانید شاهد مقارنه زحل و مریخ باشید. این دو سیاره حدود ساعت 4:10 بامداد با فاصلۀ زاویه‌ایِ کمتر از نیم‌درجۀ قوسی از سمت شرق طلوع می‌کنند. با توجه به ارتفاع پایین، برای رصد یا عکاسی از این منظره باید افقی کاملاً باز و صافی داشته باشید.

رویدادهای رصدی فروردین 1403 - مقارنه مریخ و زحل

بامداد 23 فروردین – مقارنه سیاره مریخ و سیاره زحل

✨🔭

شامگاه پنجشنبه 23 فروردین با تاریک شدن هوا می‌توانید شاهد مقارنۀ نزدیکِ هلال 11% ماه و خوشه پروین باشید. با توجه به روشنایی نسبی ماه و فاصله زاویه‌ایِ بسیار نزدیک این دو جرم، برای تشخیص خوشه پروین نیاز به آسمانی کاملاً صاف و تاریک دارید. ماه حدود ساعت 22:00 در افق غرب – شمال غرب غروب می‌کنه و تا پیش از این زمان برای رصد یا عکاسی فرصت دارید.

رویدادهای رصدی فروردین 1403 - مقارنه ماه و خوشه پروین

شامگاه 23 فروردین – مقارنه ماه و خوشه پروین

✨🔭

وضعیت اهله ماه در بهمن 1402

رویدادهای رصدی فروردین 1403 - اهله ماه

اهله ماه در فروردین 1403

 

 

 

 

تهیه شده در مرکز نجوم آوا استار

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *