رویداد

ماه‌گرفتگی ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ | پخش زنده

ماه‌گرفتگی ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

خسوف ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

ماه‌گرفتگی ۲۶ اردیبهشت از کجا قابل رویت است؟

در روز دوشنبه ۲۶‌ اردیبهشت ۱۴۰۱ پدیده ماه گرفتگی کامل را در پیش داریم. در این رویداد ماه به مدت یک ساعت و ۲۵ دقیقه به طور کامل در سایه زمین قرار می‌گیرد اما متاسفانه از نظر موقعیت جغرافیایی، در ایران شانس دیدن این رویداد را نداریم اما پخش زنده این رویداد را در وبسایت آوا استار می‌توانید مشاهده کنید.

ماه گرفتگی ۲۶ اردیبهشت در حالی رخ می‌دهد که در ایران ماه غروب کرده و زیر افق است. این ماه گرفتگی از آمریکای شمالی و جنوبی، غرب آفریقا و جنوبگان به صورت کامل رویت می‌شود. در ادامه این خبر می‌توانید لینک پخش زنده، نقشه دقیق رویت‌پذیری و جدول زمان‌بندی ماه‌گرفتگی ۲۶ اردیبهشت را مشاهده کنید.

 

بیشتر بخوانید: نام خود را همراه با آرتمیس 1 به ماه بفرستید

 

در زمان اوج خسوف کامل، ماه به رنگ قرمز تیره در می‌آید و به همین دلیل به آن ماه سرخ یا خونین نیز گفته می‌شود. علت این امر پدیده پراکندگی رایلی است. نور خورشید در عبور از جو زمین با ذرات کوچتری از طول موج خود برخورد می‌کند و در جهات مختلف پراکنده می‌شود. طول موج‌های کوتاه‌تر مثل آبی، بیشتر از همه دچار پراکندگی می‌شوند و علت آبی دیده شدن آسمان نیز همین امر است. طول موج قرمز که کمترین میزان پراکندگی را دارد، از لایه نازک جو اطراف زمین عبور کرده و در زمان خسوف با رسیدن به ماه، آن را به رنگ سرخ در می‌آورد. میزان گرد و غبار، رطوبت و ابرها در جو زمین بر طیف رنگ قرمزی که به ماه می‌رسد تاثیر گذار است؛ مثلا اگر میزان گرد و غبار در جو یا فعالیت‌های آتشفشانی زیاد باشد، شاهد گرفت تیره‌تری خواهیم بود. هر چه قدر مسیر عبور ماه به مرکز سایه نیز نزدیکتر باشد، خسوف تیره‌تری را خواهیم داشت.

ماه گرفتگی کاملی که از ایران قابل رویت باشد در ۱۶ شهریور ۱۴۰۴ رخ می‌دهد.

نویسنده: امیرعلی مومنی
امتیاز تصویر: NASA SVS

 

پخش زنده از کانال یوتیوب ناسا:

 

پخش زنده از کانال یوتیوب timeanddate:

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *