اخبار

ماموریت اینسپریشن4: هر آنچه که باید بدانید | پخش زنده

ماموریت اینسپریشن4: هر آنچه که باید بدانید | پخش زنده

پخش زنده پرتاب در انتهای همین صفحه (پنجره پرتاب از ساعت 4:32 بامداد پنجشنبه 25 شهریور)

مأموریت اینسپریشن4 زاییده افکار جرد آیزاکمن، میلیاردر ۳۸ ساله و مدیرعامل شرکت پرداخت آنلاین Shift4 Payments است. آیزاکمن هر چهار صندلی فضاپیمای Crew Dragon اسپیس-ایکس را به قصد پرواز با خدمه شهروند خریداری کرده‌است، هم به‌منظور عمومی کردن سفرهای فضایی و راه گشایی برای فضانوردان غیرحرفه‌ای، و هم برای جمع‌آوری بودجه و آگاهی‌بخشی برای بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود در ممفیس، تنسی.

شهروندان دیگری، ازجمله بیل نلسون (مدیر فعلی ناسا) که در سال ۱۹۸۶ نماینده کنگره بود و به فضا فرستاده شد، قبلا به فضا رفته‌ند. اما تعداد انگشت‌‌ شمار دیگری از شهروندانی که به فضا رفته‌اند، همیشه به‌عنوان بخشی از خدمه متشکل از فضانوردان حرفه‌ای پرواز کرده‌اند. جف بزوس و ریچارد برانسون هر دو در ماه جولای امسال بدون فضانوردان به فضاهای زیر مداری پرواز کردند، اما اینسپریشن4 یک ماموریت مداری بسیار بلندپروازانه‌تر است، اولین ماموریت مداری با خدمه فضانورد کاملاً غیرحرفه‌ای.

ماموریت اینسپریشن4 به مدت سه روز در بالای زمین و در ارتفاع ۵۸۷ کیلومتری، پرواز می‌کند، بالاتر از ارتفاعی که تلسکوپ فضایی هابل پرواز کرده‌است. خدمه سوار بر فضاپیمای Crew Dragon اسپیس‌ایکس خواهند بود که با موشک فالکن-۹ از مرکز فضایی کندی ناسا پرتاب می‌شود. هدایت این مأموریت از مرکز کنترل اسپیس‌ایکس، واقع در هاوتورن، کالیفرنیا انجام می‌شود.

آیزاکمن فرمانده ماموریت خواهد بود و سه نفر دیگر از خدمه که به روش‌های مختلف انتخاب شده‌اند، به او ملحق می‌شوند. هیلی آرسنو ۲۹ ساله، نجات‌یافته از سرطان در دوران کودکی و دستیار پزشک در سنت جود است. آیزکمن از ابتدا در نظر داشت که یکی کارمندان بیمارستان سنت جود در پرواز حضور داشته باشد و بیمارستان، ’’آرسنو‘‘ را پیشنهاد داد.

همچنین کریس سمبروسکی، کهنه سرباز جنگ عراق و درحال‌ حاضر مهندس شرکت لاکهید مارتین در اِوِرِت واشنگتن، در این پرواز حضور دارد. او با کمک به سنت جود و شرکت در قرعه‌کشی برای بردن صندلی انتخاب شد. در واقع او قرعه‌کشی را از دست داد، اما شخصی که برنده شد بهترین دوست سمبروسکی بود که به دلایل شخصی تصمیم به کنار کشیدن گرفت و به او توصیه کرد جای او را بگیرد. آیزاکمن هم با این موضوع موافقت کرد.

سرانجام، سایان پراکتر ۵۱ ساله، استاد علوم‌ زمین در کالج South Mountain Community در فینیکس، آریزونا، که دو بار نامزد فضانوردی در ناسا شده، اما هرگز انتخاب نشد. او در رقابتی که در آن داوطلبان با استفاده‌‌از نرم‌افزار Shift4 Payment یک فروشگاه آنلاین طراحی می‌کردند، صندلی خود را در اینسپریشن4 برنده شد و سپس یک کمپین در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کرد تا دیدگاه‌های کارآفرینی و فضایی خود را به اشتراک بگذارد.

خدمه در حال‌ حاضر تا ۶۰ ساعت در هفته در حال آموزش هستند و وقت خود را در شبیه‌سازها و کلاس‌های درس، همچنین با کتاب‌های توجیهی و راهنماهای فنی می‌گذرانند. آن‌ها همچنین مدتی را در سانتریفیوژها و اتاقک‌های ارتفاع و حتی در جت شخصی آیزاکمن گذرانده‌اند، تا برای قرارگرفتن در نیروهای شتاب گرانشی که هنگام پرتاب فضاپیما و بازگشت به جو تجربه می‌کنند، آماده شوند.

خدمه قرار است در ۲5 شهریور به فضا پرتاب شوند و به مدت سه روز در بالای زمین بمانند، آزمایشات علمی انجام دهند، با زمین برای ترویج کمپین سنت جود و ماموریت سفرهای فضایی شهروندی ارتباط برقرار کنند و مهم‌تر از همه، با فضاپیمای Crew Dragon پرواز کنند. وعده‌های غذایی شامل غذاهای فضایی بسته‌بندی شده، است که البته همیشه شامل اشتها آورترین خوراک هم نمی‌شود. همچنین مانند آنچه که در ایستگاه فضایی وجود دارد، بدون هیچ‌گونه جای خوابی، خدمه می‌توانند در صندلی‌های تاشو تعیین شده خود در فضاپیما استراحت کنند. روزها با آزمایشات و ارتباطات برنامه‌ریزی شده پر خواهد شد و اگرچه Dragon یک فضاپیما خودکار است ولی مطمئناً هر از گاهی به دخالت انسان نیز نیاز دارد.

مترجم: مارال کریمی
ویراستار: رخساره روشنی
منبع: TIME

اپلیکیشن و مجله آوا استار

پخش زنده پرتاب ماموریت اینسپریشن 4: (پنجره پرتاب از ساعت 4:32 بامداد پنجشنبه 25 شهریور)

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *