وبلاگ

گزارش برگزاری پنجمین رقابت استارکاپ

پنجمین رقابت استارکاپ

استارکاپ ۹۸ در فضایی فوق العاده و با همراهی بیش از ۷۰ شرکت کننده از سراسر ایران و ۵۰ نفر تیم داوری، اجرایی و مهمانان ویژه این دوره برگزار شد.

پنجمین رقابت استارکاپ در 3 بخش رقابت نجومی، رقابت عکاسی و آموزشی، هفتم و هشتم شهریور 98 در کاروانسرای قصر بهرام واقع در پارک ملی کویر، برگزار شد. در این رقابت سالانه که به همت مرکز نجوم آوا استار و با همکاری انجمن نجوم ایران برگزار شد، شرکت کنندگانی متشکل از بهترین منجمان آماتور و عکاسان نجومی کشور از استان‌های اصفهان، فارس، کردستان، کهکیلویه و بویراحمد، گیلان، مازندران، یزد، زنجان، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، البرز و تهران حضور داشتند.

همچنین با توجه به استقبال گسترده علاقه‌مندان و حضور تعداد زیادی از عکاسان نجومی، رقابت عکاسی استارکاپ پنجم در دو بخش برگزار شد. بخش جدید عکاسی تحت عنوان “معماری در شب” و با حمایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد و داوری این بخش را استاد جواد نجفعلی‌زاده و سعید محمودی ازناوه، از پیشکسوتان عکاسی شب و معماری بر عهده داشتند.

افتتاحیه این برنامه صبح روز پنجشنبه، ۷ شهریور ماه در مجتمع آسمان‌نمای تهران، برگزار شد. بعد از پایان مراسم افتتاحیه شرکت کنندگان به همراه تیم برگزار کننده به سمت محل برگزاری رقابت، کاروانسرای قصر بهرام واقع در استان سمنان، پارک ملی کویر، حرکت کردند.

بعد از صرف ناهار در شهر گرمسار و در حدود ساعت ۵ بعد از ظهر گروه به محل قصر بهرام رسید و شرکت کنندگان بخش رقابتی بعد از جاگیری در محل‌های از پیش تعیین شده از ساعت ۱۹ مشغول پاسخگویی به سوالات بخش کتبی شدند.

شرکت کنندگان بخش عکاسی نیز پس از معارفه و توضیح پارامترهای قضاوت توسط داوران این بخش شروع به عکاسی و ثبت طبیعت و معماری زیبای کاروانسرا در زیر آسمان پرستاره پارک ملی کویر کردند.

بعد از پایان زمان آزمون بخش کتبی شرکت کنندگان مشغول صرف شام و استراحت شدند. در ادامه آزمون نقشه گنج (نجات ماندریا)، بخش رصدی و اسکچ به مدت چهار ساعت برگزار شد و شرکت کنندگان با توجه به لیست اجرامی که از پیش دریافت کرده بودند با استفاده از ابراز رصدی خود به کاوش آسمان و رصد اجرام عمق از جمله: سحابی ها، خوشه های ستاره ای و کهکشان ها پرداختند. شرکت کنندگان بخش رقابتی در شش گروه مجزای شش نفره زیر نظر داور هر گروه به کار خود ادامه دادند.

همزمان با مرحله رصدی بخش پرسش شفاهی آغاز شد که داوران بخش شفاهی از هر شرکت کننده سوالاتی را در زمینه ابزارهای رصدیشان، زاویه سنجی، قدرسنجی و … پرسیدند. همچنین به طور موازی در ضلع غربی کاروانسرا، کارگاه‌های آموزشی استارکاپ برگزار گردید و شرکت کنندگان بخش آموزشی زیر نظر کارشناسان به رصد آسمان و یادگیری مباحث پرداختند.

بعد از پایان این مرحله شرکت کنندگان به استراحت و رصد آسمان پر ستاره منطقه قصر بهرام پرداختند و داوران مشغول تصحیح پاسخنامه ها، برگه های اسکچ و گزارش رصد و بررسی نمره های آزمون شفاهی شدند. داوران بخش عکاسی نیز پس از جمع آوری فایل‌ها به مشاهده و بررسی عکسهای ثبت شده در طول رقابت پرداختند.

بعد از طلوع آفتاب و صرف صبحانه مراسم اختتامیه و اعلام نفرات برتر در محوطه قصر بهرام با تجلیل از داوران و برگزار کنندگان برنامه آغاز شد. در ادامه مراسم اختتامیه نفرات برتر رقابت در هر بخش اعلام شد که اسامیشان به شرح زیر است:

برگزیدگان رقابت استارکاپ:

نفر اول: برنده استارکاپ و برنده ۱ سکه تمام بهار آزادی، آقای علیرضا حیدری از تهران
نفر دوم: برنده نیم سکه بهار آزادی، آقای مهدی سلیمانی از تهران
نفر سوم : برنده ربع سکه بهار آزادی، آقای حسین شکری از سعادت شهر فارس

برگزیدگان بخش عکاسی استارکاپ:
نفر اول: آقای محمدصادق حیاتی از شیراز برنده ربع سکه بهار آزادی
عکاس شایسته تقدیر: محمدصادق سمندی زاده از تهران

برگزیدگان بخش عکاسی معماری در شب:
نفر اول: امید قدردان از تهران برنده کارت هدیه
عکاس شایسته تقدیر: احمد ریاحی دهکردی از شهرکرد

برگزیدگان بخش عکاسی از ماهواره‌ها (برنده کارت هدیه):
نفر اول: محمدحسین نداف
نفر دوم: ریحانه ولی‌پور
نفرات برگزیده: پارسا صادق دستجردی، زینب زارع، احسان مظاهری، یاسمین رئیسی یکتا

رقابت استارکاپ، نخستین رقابت جامع منجمان آماتور ایران است که از سال 1394 به همت سید مصطفی امام، مدیر مرکز نجوم آوااستار و با همکاری انجمن نجوم ایران، به منظور کشف استعدادها و ایجاد حس رقابت بین منجمان آماتور و عکاسان نجومی در جهت افزایش سطح دانش و و مهارت های نجومی و رصدی همواره برگزار می‌شود.

گزارش: امیرعلی مومنی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *