اخبار

فیروز نادری، مدیر پیشین آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، درگذشت

فیروز نادری، مدیر پیشین آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، درگذشت

فیروز نادری، مدیر پیشین آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، درگذشت

خبر درگذشت فیروز نادری با افسوس و غم فراوان برای جامعۀ علمی ایران، به‌ویژه علاقمندان به نجوم، همراه شد.

فیروز نادری در سال 1325 در شیراز به دنیا آمد. پس از به پایان رساندن تحصیلات مقدماتی، در سال 1343 برای ادامه تحصیلات به آمریکا سفر کرد. او در سال 1355 به ایران بازگشت و در مرکز سنجش از دور ایران مشغول به فعالیت شد. تمرکز اصلی فعالیت‌های سنجش از دور، جمع‌آوری داده از محل‌های گوناگون بدون حضور فیزیکی در محل است که بخش بزرگی از آن به کمک ماهواره‌ها انجام می‌شود.

دکتر نادری در تابستان سال 1358 به آمریکا بازگشت و از همان زمان در آزمایشگاه پیشران جت ناسا به عنوان مهندس سامانه‌های مخابراتی مشغول به فعالیت شد.

نام فیروز نادری با مأموریت‌های موفقیت‌آمیز مریخ گره خورده است. در دهه 1380 که وجهه عمومی ناسا به دلیل شکست‌هایش در مأموریت شاتل‌ها لکه‌دار شده بود، نادری نقشی پررنگ در انجام مأموریت‌های موفقیت‌آمیز مریخ بازی کرد. او به عنوان مدیر پروژه‌های اکتشاف مریخ و در ادامه به عنوان مدیر ارشد برنامه‌ریزی مرکز JPL (آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا) کمک بزرگی به برنامه‌ریزی و اجرای نقشۀ راهی کرد که موفقیت شش مأموریت مریخ را بین سال‌های 1379 تا 1391 در پی داشت. در سال 1384 نشان Distinguished Service Medal، عالی‌ترین مدال ناسا، به پاس خدمات دکتر نادری به او اعطا شد.

فیروز نادری در 18 خرداد 1402 در حالی که با عوارض ناشی از آسیب نخاعی دست و پنجه نرم می‌کرد، در کالیفرنیا چشم از جهان فرو بست.

 

نویسنده: دارا تیموری‌فر

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *