وبلاگ

همایش دختران منجم با شعار تحقق رویای پرستاره برگزار شد

همایش دختران منجم

همایش دختران منجم با شعار تحقق رویای پرستاره برگزار شد/ زنان منجم از دغدغه‌هایشان گفتند و زنان مسئول شنیدند

روز گذشته نخستین دوره از همایش دختران منجم به همت مرکز نجوم آوااستار، انجمن نجوم ایران و کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو در محل فرهنگسرای شفق برگزار شد. این همایش که با شعار جشنی برای تحقق رویای پرستاره، برگزار شد نگاهی به حضور بانوان ایرانی در علم نجوم داشت.

“زنان و دختران در علم نجوم” یکی از پروژه‌های جهانی زیر مجموعه IAU100 است که به مناسبت صد سالگی اتحادیه بین‌المللی نجوم (IAU) معرفی شده است. در ایران نیز این پروژه به همت مرکز نجوم آوا استار برگزار شد.

در این مراسم، ستاره بنیادی، پژوهشگر ارتباطات علم و ندا جعفری، مدیریت مرکز نجوم آوااستار به معرفی این پروژه و رویکرد آن در ایران پرداختند. همچنین مریم گمرکی، مدیر اجرایی انجمن نجوم ایران درباره میزان مشارکت زنان در نجوم آماتوری و حرفه‌ای، دکتر انسیه عرفانی، دکتری کیهان شناسی درباره فعالیت زنان در فضای نجوم حرفه ای و آکادمیک، پریسا باجلان درباره حضور زنان در عرصه گردشگری و عکاسی نجومی، راحله حسینی درباره فعالیت زنان در نجوم آماتوری دهه ۷۰ به سخنرانی پرداختند.

همچنین در خلال مراسم فاطمه زرگر باشی، دارنده مدال طلای نجوم جهانی به ایراد سخنرانی درباره ابعاد مختلف حضور دختران در المپیاد جهانی نجوم پرداخت.

در پایان مراسم فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون زنان هم که از میهمانان همایش بود، از مساعدت مجلس برای حضور پررنگ زنان در عرصه نجوم خبر داد.

سوگل دانایی

مرکز نجوم‌ آوااستار

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *