آخرین اخبار تلسکوپ فضایی جیمز وب

 

شنبه ۱۱ دی

تیرهای میانی سپر خورشیدی تلسکوپ فضایی جیمز وب باز شدند. در این مرحله ۱۰۷ عملگر مکانیکی که وظیفه محافظت از سپر و بسته نگه داشتن آن را داشتند، با موفقیت آزاد شدند. سپر هم اکنون شکل لوزی خود را به دست آورده است و مرحله بعدی جدا شدن ۵ لایه سپر و کشش آن‌هاست.

 

پنجشنبه ۹ دی

پوسته سپر خورشیدی تلسکوپ فضایی جیمز وب باز شد. این پوسته در طول پرتاب از لایه‌های نازک سپر خورشیدی محافظت کرده‌است. مرحله بعدی، باز شدن تیر میانی سپر خورشیدی است.
فلپ تکانه تلسکوپ فضایی جیمز وب با موفقیت باز شد. این فلپ وظیفه حفظ تعادل و پایداری رصدخانه در برابر فشار فوتون‌های نور بر محافظ خورشیدی بزرگ جیمز وب را بر عهده دارد.
برج قابل تنظیم (DTA) تلسکوپ فضایی جیمز وب با موفقیت باز شد. این برج به اندازه ۱۲۲ سانتیمتر ارتفاع گرفته است تا بین ابزارهای علمی و موتور پیشران فاصله ایجاد کند. این فاصله هم به منظور سردتر شدن ابزارها و هم به منظور ایجاد فضای کافی برای گسترش محافظ خورشیدی است.

 

چهارشنبه ۸ دی

برآوردهای تیم تلسکوپ جیمز وب نشان می‌دهد با توجه به دقت پرتاب و دو احتراق اخیر برای اصلاح مسیر، تلسکوپ وب سوخت کمتری برای مانورهای مداری بعدی احتیاج دارد. در نتیجه فعالیت علمی تلسکوپ تا بیش از ۱۰ سال می‌تواند ادامه داشته باشد‌. برآورد قبلی برای فعالیت وب، بین ۵ تا ۱۰ سال بود.
باز شدن موفق پالت عقبی محافظ خورشیدی تلسکوپ فضایی جیمز وب تایید شد.

 

سه‌شنبه ۷ دی

تلسکوپ فضایی جیمز وب عملیات باز کردن محافظ خورشیدی را آغاز کرد. باز شدن موفق پالت جلویی محافظ خورشیدی تایید شد.

 

یکشنبه ۵ دی

ناسا اعلام کرد تلسکوپ فضایی وب نخستین احتراق خود برای تصحیح مداری و حرکت به سوی نقطه لاگرانژی دوم را با موفقیت انجام داده‌است. این احتراق ساعت ۴:۲۰ بامداد به وقت ایران آغاز شده و به مدت ۶۵ دقیقه ادامه داشته‌است. این آخرین مرحله از عملیات تلسکوپ وب بود که باید در زمان معینی انجام می‌شد. از این مرحله به بعد، تیم عملیات بسته به شرایط می‌توانند برنامه زمانی ماموریت را تغییر دهند.

 

شنبه ۴ دی ساعت ۱۶:۲۲

پنل خورشیدی وب با موفقیت باز شد و باتری‌های وب حالا در حال شارژ هستند.

 

شنبه ۴ دی ساعت ۱۵:۵۰ به وقت ایران

تلسکوپ فضایی جیمز وب پرتاب شد.