مرکز نجوم آوا استار در تاریخ ۱ بهمن ۱۳۸۸ به همت سید مصطفی امام آغاز به کار کرد .

آوا استار در ابتدا فقط یک وب سایت ساده بود که عمدتاً به نشر اخبار نجومی داخلی و ترجمه اخبار خارجی می‌پرداخت. اما پس از راه اندازی انجمن گفتگوی نجومی (فروم آوا استار) در ابتدای شهریور ۸۹ به سرعت بر تعداد اعضای فروم آوااستار اضافه شد به طوری که هم اکنون این انجمن مجازی با بیش از 15 هزار عضو از سراسر ایران، پرمخاطب ترین وب سایت نجومی ایرانی به شمار می رود.

فروم آوا استار

فروم آوا استار مکانی مجازی است که به اعضای خود امکان تبادل نظر و مباحثه درباره کلیه موضوعات مرتبط با علم نجوم را می دهد. هم اکنون، پس از گذشت 10 سال از فعالیت فروم آوا استار، گردآوری مطالب علمی توسط اعضای پر تلاش و علاقمندان، موجب ایجاد گسترده ترین منبع مطالعاتی در زمینه نجوم در فضای مجازی شده است. همچنین این مطالب و بحث های علمی توسط یک تیم مدیریتی، متشکل از منجمان آماتور باسابقه، مدرسان نجوم، دارندگان مدال های کشوری و جهانی المپیاد نجوم و … بررسی و کنترل می شود به طوری که می توان گفت مطالب آموزشی موجود در فروم آوااستار با اطمینان بسیار زیادی مطالبی درست و مفید جهت مطالعه علاقمندان به نجوم به شمار می رود .

اپلیکیشن و مجله آوا استار

با توجه به تغییر ساختار شبکه‌های مجازی در سال‌های اخیر و افول استفاده از فروم‌ها، مرکز نجوم آوا استار نیز همراه با این تغییرات اقدام به راه‌اندازی اپلیکیشن و مجله نجومی آوا استار کرد تا در بستری مناسب به ادامه فعالیت‌های علمی-ترویجی خود بپردازد. مجله الکترونیک آوا استار از مهر 1397شروع به انتشار کرد و هم اکنون یکی از معتبرترین و پرمخاطب ترین مجلات علمی کشور در زمینه رسانه های دیجیتال به شمار می‌رود. مطالب این مجله همچون فروم آوا استار توسط تیم تحریریه متشکل از منجمان آماتور باسابقه، مدرسان نجوم، دارندگان مدال المپیاد نجوم، مترجمان، گویندگان و تدوینگران حرفه‌ای تهیه و تنظیم می‌شود.

دوره‌های آموزشی

مرکز نجوم آوا استار در راستای ایجاد فضای آموزشی مناسب برای تمامی علاقه‌مندان به نجوم اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی در شاخه‌های نجوم مقدماتی، نجوم پیشرفته، نجوم رصدی، عکاسی نجومی و… می‌کند. در طراحی آموزشی این دوره‌های ترمیک فصلی، علاقمندان از سطح مبانی و به صورت پایه‌ با مفاهیم اصلی نجوم آشنا خواهند شد و پس از سپری کردن دوره‌های مبانی نجوم ۱ و مبانی نجوم ۲ ، می‌توانند دوره‌های پیشرفته موضوعی مورد علاقه خود را انتخاب کنند. مدرسان این دوره‌ها نیز گروهی از کارشناسان آوااستار هستند.

مدرسه المپیاد نجوم آوا استار

مدرسه آنلاین المپیاد نجوم آوااستار با هدف برگزاری کلاس،مشاوره،آزمون و هر آنچه برای موفقیت در المپیاد نجوم لازم است با کمترین هزینه برای دانش‌آموزان شکل گرفته است. امید است تا از این طریق دانش آموزان همه‌ی مناطق کشور که دسترسی مناسبی به امکانات آموزشی ندارند بتوانند وارد این مسیر شوند و با کمک هم بتوانیم عدالت آموزشی را در این حوزه در سطح کشور برقرار کنیم.

در این دوره های آنلاین دانش آموزان در منازل خود و با استفاده از کامپیوتر شخصی در کلاس حضور خواهند داشت و مدرس کلاس از طریق یک نرم افزار تخصصی آموزش مجازی با دانش آموزان در ارتباط خواهد بود. دانش آموزان، همزمان از طریق صدا و تصویر و تخته و فایل‌های آموزشی با مدرس در ارتباط هستند و همزمان می‌توانند از طریق متن یا صوت سوالات خود را نیز مطرح کنند.

گشت‌های رصدی

شب‌های رصدی بخش جدایی ناپذیری از دنیای نجوم آماتوری است. مرکز نجوم آوا استار در راستای فراهم کردن شرایطی مناسب و ایمن برای رصدگران آسمان شب، گشت‌های رصدی متعددی را در تاریک ترین آسمان‌های ایران برگزار می‌کند. در طی ده سال گذشته و با برگزاری بیش از 50 گشت رصدی، مرکز نجوم آوا استار به یکی از با تجربه ترین و تخصصی ترین مراکز برگزاری تورهای علمی-آموزشی نجوم بدل گشته است.
همچنین در راستای ترویج علم نجوم و همگانی و دسترس پذیر کردن این علم، برگزاری شب‌های نجومی و برنامه‍‌های رصدی رایگان درون شهری از فعالیت‌های همیشگی آوا استار به حساب می‌آید.

رقابت استارکاپ

رقابت نجومی استارکاپ، نخستین رقابت چندگانه منجمان آماتور در ایران است که در طی آن همه توانایی‌های علمی و عملی منجمان آماتور سنجیده می‌شود و در نهایت افرادی که در مجموع همه راحل بالاترین امتیازات را کسب کنند به عنوان نفرات برتر معرفی خواهند شد. رقابت استارکاپ در سال 1394 با هدف بالا بردن سطح دانش و مهارت منجمان آماتور، ایجاد فضای آموزشی برابر برای همه منجمان از سراسر ایران و گردهم آیی منجمان و تجربه رصدی هیجان انگیز زیر آسمانی تاریک در قلب پارک ملی کویر ایران برگزار شد و اکنون پس از برگزاری 4 رقابت موفق در آستانه پنجمین رقابت استارکاپ هستیم. مرکز نجوم آوا استار در پی موفقیت این رقابت و استقبال بی نظیر منجمان تصمیم بر آن دارد که پنجمین دوره رقابت استارکاپ را به صورت بین المللی و با حضور منجمین سراسر دنیا برگزار کند. استارکاپ در 3 بخش رقابت اصلی، آموزش و رقابت عکاسی برگزار می‌شود.

فروشگاه محصولات نجومی

مرکز نجوم آوااستار در راستای پوشش ضعف عدم دسترسی علاقمندان به ابزار های نجومی با کیفیت و قدرتمند و با تکیه بر امکانات بین المللی خود، اقدام به اخذ نمایندگی محصولات کمپانی سلسترون نمود. Celestron یکی از معتبرترین و نام آشنا ترین برند های تولید تلسکوپ، دوربین دوچشمی و به طور کلی اقلام اپتیکی در جهان است که امروزه بسیاری از منجمان در سراسر جهان از محصولات این شرکت استفاده می نمایند. طیف گسترده‌ای از به روزترین ابزار آلات نجومی، در بخش فروشگاهی آوا استار برای علاقه‌مندان به نجوم و رصد آسمان شب فراهم شده است.

مرکز نجوم آوااستار با بهره گیری از توانایی ها و نظرات ارزشمند مدیران و اعضای گرامی و با تکیه بر اشتیاق فراوان اعضا به فعالیت های علمی، با توسعه فعالیت های خود، طرح های علمی – آموزشی دیگری را نیز راه اندازی کرد که هرکدام به تنهایی می تواند بخشی از خلأهای موجود در جامعه نجومی کشور را برطرف نمایند .

از جمله این طرح ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

– ویکی نجوم

– آکادمی آموزش نجوم آوااستار

– تقویم نجومی ایران

– گالری عکس آوااستار

– وب سایت نقشه آسمان تاریک ایران

 

اما فارغ از فعالیت های مجازی، مرکز نجوم آوااستار فعالیت های دیگری نیز در جهت خدمات رسانی به علاقمندان به نجوم در سراسر کشور دارد که از آن جمله اند :

– برگزاری همایش ها و کارگاه های آموزشی

– برگزاری گشت های رصدی و عکاسی

– برپایی نمایشگاه های عکس گروهی با استفاده از آثار اعضاء

– تولید فیلم های آموزشی و ترجمه تخصصی مستند های علمی

– تدوین دوره های آموزش نجوم در سطوح مختلف برای مدارس

و …

در مجموع مرکز نجوم آوا استار، پشتوانه تعداد پرشماری از اعضای فعال و علاقمند در سراسر کشور و همچنین به واسطه فعالیت های متنوع نجومی و پوشش کلیه نیاز های جامعه نجوم آماتوری ایران، با وجود عدم استفاده از منابع دولتی، هم اکنون به بزرگترین مرکز فعالیت های نجومی در ایران تبدیل شده است .

آوااستار از همکاری با مراکز فعال نجومی به شدت استقبال می نماید چرا که معتقدیم کار گروهی قطعاً باعث پیشرفت کل جامعه نجومی ایران خواهد شد .

امید است با لطف خداوند متعال بتوانیم به زودی خدمات ارزنده تری در مسیر رشد و تعالی دانش اختر شناسی در کشور ارائه نماییم .

لطفاً ما را از پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود محروم نفرمایید